J. R. R. Tolkien - trilogie Pán prstenů

7. března 2010 v 12:00 | LilyS |  books
Klasika fantasy.
Ač Tolkiena miluju, ještě jsem Pána prstenů nečetla (ostuda!!!!). Teď už ale čtu 1. díl a už ho mám skoro přečtený (chvíli jsem četla 2. díl, ale nějak jsem to nestíhala a musela jsem ho už vrátit do knihovny) + koukám na film. Taky jsem četla Silmarillion a Húrinovy děti.
Je úžasné, jak propracovaný svět Tolkien vytvořil. Od elfštiny po popisy krajiny Středozemě.
Omlouvám se, ale nejsem dobrá v popisování děje ani v recenzích, takže když jsem našla na jednom blogu tenhle článek, byla jsem ráda :)

Je tomu již více než půl století od chvíle, kdy poprvé vyšel Tolkienův Pán prstenů. První díl se objevil roku 1954, poslední vyšel v Anglii roku 1956. Dočkal se vesměs pochvalných recenzí, ale čtenářský úspěch přišel až v uvolněných šedesátých letech, kterým snad více konvenovala fantazie, s jakou profesor Tolkien jakoby odnikud vyčaroval svou Středozemi.
Pán prstenů je sága volně navazující na Hobita, který vyšel už v roce 1937. Teprve v této fascinující trilogii autor odkryl, kolik toho vlastně ví o tajemném světě, který tolik připomíná ten náš, a přece je něčím zvláštní. Dramatická historie spjatá s prstenem temné Moci by asi nebyla tak účinná, kdyby se neodehrávala ve světě s vlastní historií, osídleném mnoha národy s vlastními jazyky, s osobitým viděním světa, a především vlastními příběhy. "Historie války o prsten", tvrdí stvořitel Středozemě, "je jen jedním z těchto příběhů, sice důležitým, ale přesto zůstává jen epizodou v tisíciletých dějinách světa, v němž lidé ještě nehrají tak podstatnou roli a dělí se o historický i životní prostor s elfy, trpaslíky, hobity, skřety..." Snad právě tušení hloubky Tolkienova světa čtenáře na jeho knihách tak fascinuje.
Do nového tisíciletí sice vstoupil Pán prstenů ve velkorysé filmové podobě, která však nemohla zachytit důkladnost, s jakou autor svůj svět vybudoval, ani jeho hloubku. Ovšem čtenářům Hobita, Pána prstenů i Silmarillionu tato možnost zůstává. Nechme se tedy pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit - Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti.


Doporučuji tuto trilogii! Tolkien je vyjímečný vypravěč.


LilyS


 


Komentáře

1 vamp-d vamp-d | Web | 14. března 2010 v 20:13 | Reagovat

xD,,,Pán prstenů je úžasný film,,Když jsem byla malá tak se mi fakt líbil x),,

2 pepovipribehy pepovipribehy | 8. dubna 2010 v 11:05 | Reagovat

Já mám rád všechny postavi ale dal jsem Gandlfa.Jinak je to můj nejnejnejnejnejnejnejnejnejnejnejnej donekonečna nejoblíbenější film.

3 pepovipribehy pepovipribehy | 8. dubna 2010 v 11:06 | Reagovat

Sry aji kniha.

4 Dryn@ Dryn@ | E-mail | Web | 21. dubna 2010 v 13:32 | Reagovat

Tady mi někdo čte myšlenky :D Taky ho teď zrovna čtu *zase*, i když já teda všechny díla, ktré jsi vyjmenovala čela minimálně jednou :DDDD Těžko říct kterou postavu mám radši. Podle knížky by to byl jednoznačně Gandalf a Aragorn...z filmového hlediska Aragorn (jelikož Viggo Mortensen je můj nejoblíbenější herec), když to očísluju tak 1. Aragorn, 2. Gandalf, 3. Frodo, 4. Legolas a Gimli, 5. Smíšek a Pipin, 6. Arwen,....atd.:DDDDDDDDDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama